Nüfus Müdürlüklerinin Yanlış Bilgi Vermesinden Dolayı Ad-Soyad Değişikliği Başvurusunun Uzatılması veya Kalıcı Hale Getirilmesi imza kampanyası

500

hedeflenen

91

imzalayan

575

görüntülenme
Kampanyayı başlatan Umut U.
30.03.2020 İstanbul , Türkiye

Hemen Paylaş

            Ad ve Soyadı değişikliğinin bir defaya mahsusu mahkeme kararı olmadan değiştirilmesi imkanı sağlanmış fakat çoğu nüfus müdürlüklerinde vatandaşlara sadece imla harf hatası vs. düzeltilmelerin yapıldığı bilgisi verilmişti. Uygulama 3 Ekim 2019 PAZAR tatil günü günü sona ermiştir.

            Başvuru tarihinini sonuna doğru veya başvuru bittikten sonda bile sosyal medya yorumlarında vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerinin sadece imla ve harf hatası olanların düzeltilebiği şeklinde yanlış bilgi vermesi sebebiyle onbinlerce kişi başvuru yapamamıştır.

            Yanlış bilgilerden dolayı onbinlerce kişi geçte olsa öğrendik ki gülünç ad ve soyladların da değiştirileceği Genelge de yazmasına rağmen bazı nüfus müdürlükleri sadece imla hatası olanların değişeceği konusun da ısrar etmiştir. Devlet halkının gülünç ve alay konusu olacak isim ve soyadlarıyla yaşamasını kabul etmemeli ve insan haklarına aykırı olan bu duruma karşı kolay çözüm sunulmalıdır. 

            Daha önce internet sitesinde yeralan haber siteleri yıl sonuna kadar süreceği haberini yapmıştı. Bununda etkisiyle onbinlerce vatandaşta başvurunun Aralığın son günü biteceği algısı oluşturulmuştur. Nüfus Müdürlüklerinin yanlış bilgi vermesinden dolayı onbinlerce vatandaşın mağduriyetinin bir kez daha çözülmesi için 7039 sayılı Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa eklenen Geçici 8'inci maddesiyle sağlanan ad ve soyadı değişikliğinin nüfus müdürlüğünce yapılmasıyla ilgili başvuru tarihinin uzatılması veya süre şartı olmadan bir defaya mahsus ad-soyadların  nüfus müdürlüklerince değiştirilmesini İçişleri Bakanlığından halk olarak rica ediyoruz. 


Vatandaşlardan imza kampanyasını imza atıp, paylaşmak dışında aşağıdaki linklerden de mutlaka talep başvurusunda bulunabilirsiniz.


E-devlet üzerinden veya direk alttaki linkte CİMER'e talepte bulunmak için,

https://www.cimer.gov.tr/


Bakana mesajla talepte bulunmak için,

https://www.icisleri.gov.tr/bakana-mesaj


Kamu Denetçiliği Kurumu e-başvuru için, 

https://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/


Halkında bu mağduriyeti okuması için;    

https://www.sikayetvar.com                     adresine de yazabilirsiniz.                                                                                           


Yorumlar 7

 1. doğukan kara 19.11.2019 16:44
  19.11.2019 16:44
  süre uzatılmalı
 2. Muhammet canli 11.11.2019 19:58
  11.11.2019 19:58
  Soy isim. Degtişsin
 3. İsmail söylev 11.11.2019 19:47
  11.11.2019 19:47
  Soy isim degiştirilsin
 4. ${item.displayName} ${item.date}
  ${item.comment}

500

hedeflenen

91

imzalayan

575

görüntülenme
İstanbul, Türkiye

Hemen imzala

${error.firstName}
${error.lastName}
${error.email}

Hemen Paylaş!