Yıldırım Beyazıt İslami İlimler Fakültesinde KARMA EĞİTİM SİSTEMİNE HAYIR imza kampanyası

500

hedeflenen

193

imzalayan

988

görüntülenme
Kampanyayı başlatan Damla Selin Demirel
25.01.2021 Ankara , Türkiye

Hemen Paylaş

Bismillahirrahmanirrahim


Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler öğrencileri olarak eğitimde karma model uygulanması ile ilgili yaşadığımız sıkıntıları ve bu sıkıntıları çözmek adına atmış olduğumuz adımları sizlerle paylaşmak ve yaşanan problemin çözülmesi adına yardımlarınızı almak için sizlerle iletişime geçiyoruz. Biz biliyoruz ki siz bizim sesimiz olabilirsiniz. Sesimizi duyurabilirsek eğer dinen haram olan ancak uygulamada alışılagelmiş olan Karma Eğitim Modelinin İslami İlimler ve İlahiyat Fakültelerinde kaldırılmasını sağlayabiliriz.


Bayanların karşı cinse Kur’An-ı Kerim okumasının haram olduğuna inanıyoruz. Haram olmasına rağmen bayan öğrenciler olarak derslere erkek öğrenciler ile birlikte devam etmemiz hatta dersleri gerektiğinde erkek hocalarımıza vermemiz gerekmektedir. Dinen yasaklanmış bir durumu din eğitimi alırken yaşamak zorunda kalmak bizleri hem yıpratıyor hem de farklı sıkıntılara sokuyor. Örneğin üst sınıflarda Ağız Talimi derslerinde hocalarımızın bizlere sesleri doğru çıkartma eğitimi vereceklerini ve bu eğitim sırasında bizim Kur’An-ı Kerim tilaveti yaparken sesleri doğru çıkartabilmemiz adına karşılıklı uygulama yapılması ve hocalarımızın hatalarımızı düzeltmeleri gerekmektedir. Bayanlar olarak Kur’An-ı Kerim dersinin en önemli konuları içinde bulunan ağız talimi (dudak talimi) kısmını daha rahat öğrenebilmemiz ve uygulamayı daha rahat gerçekleştirebilmemiz adına bayan hocanın dersleri işlemesini gerekmektedir. Bayan öğrenciler olarak Kur’An-ı Kerim eğitimi alırken aldığımız eğitimden en üst seviyede faydalanma imkanından cinsiyet farklılıkları dolayısıyla geri kalmış oluyoruz.

Ayrıca biz İslami kurallar çerçevesinde yaşayan öğrenciler olarak farklı cinsiyetlerdeki hocaların ve öğrencilerin bu şekilde ders işlemek zorunda kalmasından çok utanıyoruz. Derslerin karma olarak işlenmesi kız öğrencilerin kendilerini ifade ederken erkek öğrenciler dolayısıyla çekinmelerine sebep oluyor. Bu ve buna benzer sebeplerle derslerde eğitim alırken bazı kaygılar yaşıyoruz. Yaşadığımız kaygılar maalesef eğitim-öğretimden alabileceğimiz performansın düşmesine sebep oluyor.


Eğitim alırken karma model kaynaklı yaşadığımız sorunlar bizi farklı yollara iletiyor; birincisi haram olduğuna inanmamıza rağmen topluma faydalı olabilmek, ileride Kur’An-ı Kerim dersleri verebilmek için inançlarımızdan taviz vererek ve harama girerek eğitimimize devam etmek, ikincisi helal yolda haram ile ilerlenmez prensibini belirleyerek eğitimimizi sonlandırmamız, üçüncü yol ise yaşanan sıkıntıların çözümü adına elimizden geldiğince mücadele etmek. Bizler mücadele etmeyi, mümkün olan ulaşabildiğimiz herkese yaşadığımız sorunları bildirmeyi tercih ettik. 


Yaşanan bu sıkıntılar sadece bize ait değildir. Ülkemizde farklı mecralarda da dini eğitimin verildiği İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinde karma olmayan eğitim-öğretim modelinin uygulanması son yıllarda gündeme gelmiş bir konudur. Türkiye’de yüz beş İlahiyat Fakültesi bulunmaktadır. Bunların yirmisinde (İlahiyat – İslami İlimler Fakültelerinde) karma olmayan eğitim-öğretim modeli uygulanmaktadır. Karma Eğitim İlahiyat – İslami İlimler Fakültelerinde okuyan öğrencilerin sürekli gündeminde bulunmaktadır örneğin İstanbul Üniversitesinde on iki öğrenci kulübü ortak bildiri yayınlayarak üniversitelerindeki karma eğitim modelinin sonlandırılması talep etmişler. Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsünde İlahiyat Fakültesinde ise öğrenciler toplamış oldukları imzalar sonrasında kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrılmıştır. 

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsünde İlahiyat Fakültesinde öğrencilerin çabaları sonucu olarak karma eğitim-öğretim modeline nasıl son verilmişse istenirse bizim fakültemizde de gereken düzenlemeler yapılarak, kadro eksikliği konusunda yaşanan sorunlar giderilerek karma eğitim-öğretim modeline son verilebileceğine inanıyoruz. Hali hazırda ülkemizde yirmi üniversitede karma eğitim-öğretim modeline son verilmiş olması bizim inancımızı arttırıyor. İstenilirse eğitim alanında yaşanan nice büyük problemlerin, nice çözülmez denilen düğümlerin hükümetimizin sahip olduğu güç ile çözülebileceğini yaşayarak gördük. Karma eğitim-öğretim modeline son verilerek yaşamak zorunda kaldığımız sorunların çözülmesini ve Yıldırım Beyazıt İslami İlimler Fakültesinin İslamiyet’e uygun şekilde yeniden yapılandırılmasını istiyoruz.


İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederiz.


Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Öğrencileri
İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.

Yorumlar 82

 1. Rumeysa Emsen 08.12.2020 06:47
  08.12.2020 06:47
  Müslüman bir bayanın mahrem olmayan erkeklerle bir arada okumasına karşıyım.
 2. Muhammet aybars k. 28.11.2020 17:49
  28.11.2020 17:49
  Böyle bişey olmasını istemiyorum
 3. Mustafa Huylu 25.11.2020 09:04
  25.11.2020 09:04
  Her ilim kendi dalında görülmeli bence
 4. ${item.displayName} ${item.date}
  ${item.comment}

500

hedeflenen

193

imzalayan

988

görüntülenme
Ankara, Türkiye

Hemen imzala

${error.firstName}
${error.lastName}
${error.email}

Hemen Paylaş!

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.