Organ Bağışı "Itiraz Yöntemine" geçsìn imza kampanyası

500

hedeflenen

1

imzalayan

112

görüntülenme
Kampanyayı başlatan Ahmet Karaca
24.09.2020

Hemen Paylaş

Organ Bağışı "Itiraz Yöntemine" geçsìn

Saygıdeğer Arkadaşkar


biz bir grup, #Türkiye‘nin her bölgesinden katılan, #BöbrekYetmezsizliği #hasta‘larıyız. Beraberce toplandık ve sizden yardım talebi istemek amacıyla, umarım değerli zamanınızdan bize ayırıp bir kulak vermeniz düşüncesiyle, bunu yazıyoruz:


Böbrek yetmezsizliği hastası olaraktan haftanın 3 günü 4-5 saatlik #diyaliz terapisi ile günlerimizi idare ediyoruz, biliyorsunuzdur (#Periton-Diyaliz‘liler her gün bu terapiyi 6-7 saat yapar!).


Bu #hemodiyaliz-terapisinde bir hemofiltrasyon diye adlandırılan sistem ile kanımız, pompalı makine desteğiyle, maksimum 90 litreye ulaşına kadar (kolumuzda bulunan bir cerrahi fistül sayesinde) filtre ediliyor (makina dolaşımında olan kan miktarı 300ml). Normal insanın böbrek filtre kapasiteainin %30u anca erişiliyor bu yöntenm ile.


O yüzden diyaliz hastası gördüğünüzde hiç sormayın o insan neden soluk renklı ten rengi var, çünkü yeterince zehirli maddeler filtrelenmediğinden, derinin altına toplanmış.


Bu diyaliz bizi okadar yoruyorki diğer günlerimizdede kötüye etkiliyor (1 diyaliz Maraton koşmuş gibi kalbimizi yoruyor), ve böylelikle normal hayat koşulları altında yaşamak imkansız.


Tansiyon yüksekliği veya düşüklüğü bizi hergün her an etkiliyor, ya bayılıp yıkılıyoruz veya baş ağrısından kafamızı yastıkdan kaldıramadığız günler oluyor.


Bundan kurtulmamızın tek çaresi #OrganBağışı sayesiyle nakil olmak.


Biliyorsunuz #Memlektimiz‘de çoğunlukla canlıdan nakil ediyorlar: Sevenler sevgililerine, aileler kardeşlerine, abilerine vesair bir yarım can bağışlıyorlar. (Türkiye'de canlı bağış oranı 3de 2 denilebilecek kadar yüksek oranda!)


Bu (canlıdan nakil) çok güzel bir duygu ve insani davranış tabiiki. Ama bizim genelde kimsemiz olmadığından veya kan grubu uyumsuzluğundan yıllardır diyaliz ile hayatımızı geçirmeye çabalıyoruz.


Kadavra Organ Nakli sırası 8-12 yıl diye Doktor Bey‘in hesabından duyuyoruz ve bu durum bizi çok üzüyor. Uzun yıllar diyalize gire gire durumumuz pek iyi değil, aramızda 18 -27 yıl diyaliz girenler var.


Zamanla kollarımızdaki damarlar hafta‘da 6 defaya kadar iki milimetre kalın iğnelerle delik deşik edile edile damar kalmıyor. Bu konu bizi çok korkutuyorki, sol kol bitince sağ kola geçiliyor buda olmazsa kateter ile diyalize girmemize mecbur oluyoruz, ve buda, anlatmak istemiyorum... sizi dahada korkutucu anlatımlarla rencide etmek istemediğimden anlatmak istemyorum, çok özür dilerim.


Diğer, uzun yıl diyaliz terapisinden kaynaklanan yan hastalıklardan hiç bahsetmeye dayanmak istemem.


Tabiiki biz (bu grupda konuşunca) sadece dağın ucunu temsil ediyoruz, ama düşününüz Türkiyede 2019 yılında 22.868 böbrek hastası var. #OrganNakli bekleyen sadece böbrek hastaları değil, durumu bizdende kötü olan 2.250 #karaciğer hastası, 1.116 #kalp hastası ve 289 #pankreas hastası organ nakline muhtac durumdalar var, ve bunların coğuna uygun zamanda organ nakli olmadığından ölüme bırakılmış oluyorlar.


Memleketimizde Kadavra Organ bağışı sisteminin "#GönüllüYöntem" olduğundan yeterince organ nakline sahip değiliz, durum bu.


Sıralamada #Ispanya‘nın (Itiraz Yöntemi) bir milyonda 34,6 organ nakli olurken, bizde bu yöntemle sadece 2,0 #KadavraOrganNakli olması, ispanyada 1 yıl içinde hastaların bu zor (ve bazılarında ölümcül) hayattan kurtulmalarına sebep oluyor.


Bizde düşündük neden bu "Itiraz Yöntemi" bizde yok. Çoğu devletlerin bu yöntemle organ bağış sistemleri başarlı.


Bu yüzden, sizi #yardımsever insanları düşünerekten, size başvurmayı düşündük ve bize yardımcı olursunuz umuduyla size bu uzun yazıyı yazmaya karar verdik.


Neden diğer #BöbrekVakfı ve diğer enstitutlara yazmadığımızı sorarsanız: "#ItirazYöntemi‘ni" desteklemiyorlar.


Sizi çok seviyoruz, Sağlıcakla kalın


Böbrek Hastaları Grubu, BHG KnEVET

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.

Yorumlar 1

  1. ilayda ışık 15.09.2020 13:16
    15.09.2020 13:16
    süper kampanya hemen imzalıyorum sizde benim kampanyanma imza verirseniz sevinirim
  2. ${item.displayName} ${item.date}
    ${item.comment}

500

hedeflenen

1

imzalayan

112

görüntülenme

Hemen imzala

${error.firstName}
${error.lastName}
${error.email}

Hemen Paylaş!

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.