Savaş Değil Siyasi Çözüm İstiyoruz! imza kampanyası

1,000,000

hedeflenen

705

imzalayan

5,307

görüntülenme
Kampanyayı başlatan Özgür Akademi Platformu
24.01.2022

Hemen Paylaş

Bu ülkede otuz yıldır bitmek bilmeyen bir savaştır sürüp gidiyor. Sivil ya da üniformalı, on binlerce insan öldü, bir o kadarı da yaralandı. Çatışma atmosferinin yarattığı psikolojik tahribat ve toplumsal kutuplaşma ise hesap edilebilir olmanın çok çok ötesinde…

Atlar ve fillerin savaştığı, göz gözü görmez bir toz bulutunun içinde hangi çimleri kimin ezdiğini bilemezsiniz. Zira her savaş ortamı ve her şiddet atmosferi, öncesi ve sonrasıyla “failin görünmezliği” denebilecek bir olguyu beraberinde getirir.

Çocuklara ve sivillere yönelik her türlü saldırı, kim tarafından yapılmış olursa olsun kınanmalıdır, lanetlenmelidir. Gaziantep’teki katliamın sorumlusu, bu katliamın failleri kadar, şiddeti öznesizleştirmeyi mümkün kılan bu kirli savaştır da... Kirlidir; zira göz gözü görmez bir sis bulutunun ‘aktörsüz’ ve ‘öznesiz’ kıldığı bu savaş, ülke gündemini, kamuoyunu ve toplumu hangi sivilin, ne zaman, nerede ve kim tarafından katledileceği öngörülmez bir korku atmosferiyle sarıp sarmalıyor. Bu sebeple savaşın olduğu bir ortamda ölümlerin tek bir sorumlusu yoktur. Siyasi partilerden kamuoyuna, medyadan sivil toplum kuruluşlarına tüm aktörlerin gelinen bu süreçte belli oranda sorumluluğu vardır.

Hal, silahların gölgesinde meydana gelen bir bombalama olayını ve o gölgenin muğlak aktörlerinin muğlak fiillerini sorgulamak olunca, bize öncelikle bu eylemin faillerini öznesizleştiren silahların ortadan kaldırılmasına ve savaşın sonlandırılmasına yönelik muhalefet düşüyor. Zira "hiç kimsenin sorumluluğunu" ve “şiddetin öznesizliğini” mümkün kılan olgular siyasi, bürokratik, toplumsal, yani topyekûn bir savaş mekanizmasıdır.

Ölümlerin ölüm olmaktan çıkarılıp siyasi çıkarlar uğruna hamasi ifadelerle kutsandığı, kayıpların yarıştırıldığı ve böylelikle içinin boşaltıldığı her türlü totaliter milliyetçi söylem ve tutum, toplum içerisine bomba yüklü bir araç gibi girmekte ve kamuoyundaki aklıselim önerilerin duyulmaz olduğu bir toz bulutu oluşturarak sürece dahil olan tüm aktörleri, diyalog ve müzakerenin giderek zorlaştığı, her an genişlemekte olan ve patlamaya hazır bir şiddet sarmalına doğru sürüklemektedir. Bu sebeple en az olayın birincil aktörü kadar, savaşın iki tarafındaki bütün aktörler de şiddetin tırmandırılmasında aynı oranda suçludur.

Bizler, Uludere (Roboskî) katliamının da, Gaziantep katliamının da sorumlusunun bu kirli savaşı sürdürenler olduğuna inanıyoruz. Savaşın ve şiddetin sonlandırılması, daha fazla insanın kaybedilmemesi için sürece dahil olan tüm aktörleri ve kesimleri inisiyatif almaya, silahların bırakılıp diyalog ve siyasi müzakere zemininde buluşmaya ve adil bir siyasi çözüm sürecine katkı sağlamaya davet ediyoruz.

İlk İmzacılar:

Kurumsal: MAZLUMDER, Özgür Eğitim SEN, Başkent Kadın Platformu

Bireysel: Ahmet Faruk Ünsal, Ayhan Bilgen, Beytullah Emrah Önce, Berrin Sönmez, Başar Başaran, Cihan Aktaş, Cüneyd Altıparmak, Demiray Oral, Enes Atila Pay, Erkan Şimşek, Faruk Arhan, Fatma Bostan Ünsal, Ferdan Ergut, Ferhat Encü, Ferhat Kentel, Güven Gürkan Öztan, Gülsüm Ekinci, Hüda Kaya, İhsan Eliaçık, İlyas Başsoy, İshak Karakaş, İsmail Beşikçi, Leyla İpekçi, Mehmet Emin Aktar, Mehmet Fatih Kutan, Nazım Alpman, Nevzat Çiçek, Orhan Gazi Ertekin, Orhan Kemal Cengiz, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Özgür Öğret, Maya Arakon, Neslihan Akbulut, Reha Ruhavioğlu, Rober Koptaş, Sadi Celil Cengiz, Sarphan Uzunoğlu, Selami İnce, Serdar Bülent Yılmaz, Şehmus Ülek, Sinan Demirez, Tuncer Köseoğlu, Ufuk Coşkun, Ümit Kıvanç, Ümit Kurt, Üstün Bol, Yetvart Danzikyan, Yusuf Ekinci, Yusuf Tanrıverdi, Yüksel Serdar Oğuz, Yılmaz Ensaroğlu, Zeki Kılıçaslan, Zeynep Arkan

Haberler

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.

Yorumlar 179

 1. şeyhmus g. 11.02.2015 14:20
  11.02.2015 14:20
  savaş değil barış haksızlık değil hak zaliimin yanında değil mazlumun yanında olmak felsefemdir
 2. m.şirin p. 11.09.2012 16:44
  11.09.2012 16:44
  ya siyasiler de bu işin içinde ise..
 3. canan cangül 11.09.2012 16:11
  11.09.2012 16:11
  hangi ırka mensub olursa olsun barış özgürlük adalet yanlısı olan tüm kardeşlerimizin samimi bir şekilde karşısındakini sadece insan olduğu için sevdiği ve saygı duyduğu o güzel günlerin hayaliyle yaşıyorum ve Allahtan istiyorum biz göremedik ama dilerim evlatlartımız o beyaz bembeyaz geleceği yaşarlar .. emek sarfeden herkesten Allah razı olsun ..
 4. ${item.displayName} ${item.date}
  ${item.comment}

1,000,000

hedeflenen

705

imzalayan

5,307

görüntülenme

Hemen imzala

Hemen Paylaş!

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.