Adalar’da faytonu istiyoruz imza kampanyası

500

hedeflenen

150

imzalayan

1,409

görüntülenme
Kampanyayı başlatan selin çağlayan
17.01.2021 İstanbul , Türkiye

Hemen Paylaş

Adalar’da faytonu istiyoruz

Aşağıdaki manifestomuzu imzaya açıyoruz.

MANİFESTO


-Faytonu İstiyoruz Platformu, Adalar’ın tarihsel sosyo-kültürünün önemli öğelerinden biri olan FAYTONA EVET diyen herkese açık bir platformdur. 


-Tarihi, kültürü ve doğası ile dünyada eşi olmayan Adalar’ı korumak için en uygun ulaşım aracı faytonlardır. FAYTON KALIRSA HELİPORT GELMEZ. Ancak faytonla Adalar’ın yavaş şehir özelliğini koruyabiliriz. Fayton, Adalar’ın tarihi, doğal ve arkeolojik SİT değerini koruyan bir sigortadır. 


-Faytonlar atları özgürleştirmek gerekçesiyle kaldırıldı. Oysa gelinen noktada İBB tarafından satın alınan atların Adalar dışında koşulları meçhul yerlere gönderildiğini görüyoruz. Büyükada’da aylardır yetersiz koşullarda, hareketsiz tutulan İBB denetimindeki atlar, her gün ölüyorlar. 500 ila 700 atın öldüğüne dair iddialara karşın İBB sessizliğini korumaktadır. Biz ATLARI KORUMAK İÇİN faytonu istiyoruz. 


-Faytonları kaldırma sürecinde İBB ile devlet güçlerinin mükemmel işbirliğine tanık olduk. Bu işbirliği faytonların denetimi için yapılsaydı ve yetkililer görevlerini yerine getirselerdi Adalar’da bir fayton sorunu olmazdı. Nitekim İBB tarafından yapılan Ulaşım Çalıştay’ında yetkililerin sonradan ilan ettiğinin aksine faytonların denetlenerek devamı yönünde karar alınmıştır. ISLAH EDİLEN BİR FAYTON SİSTEMİ ile faytonla ilişkilendirilen tüm sorunların çözüleceğine inanıyoruz. 


-Faytonların  kaldırılarak yerlerine farklı ulaşım araçlarının getirilmesi, Kültür Bakanlığı tarafından 1984 yılında alınan Adalar’ı SİT alanı ilan eden karara aykırıdır. Adalar’ın tek yasal ulaşım aracı halen faytondur. Dolayısıyla İBB bu fiili ile suç işlemiştir. Bu çerçevede Adalar’ın SİT statüsünün kaldırılmasına yönelik çalışmalar olduğu bilgimiz dahilindedir. Faytonları koruyarak Adalar’ın SİT STATÜSÜNÜ DE  KORUMAYI amaçlıyoruz. 


-Konuyu değerli bulan herkesi Adalar’ın eşsiz tarihi, kültürel, doğal özelliklerinin şehirleşmeye yenik düşmemesi için FAYTONLARI SAVUNMAYA çağırıyoruz. 


FAYTONU İSTİYORUZ PLATFORMU

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.

Yorumlar 57

 1. Aygül Ö. 10.08.2020 14:03
  10.08.2020 14:03
  Atların, beslenme ve bakım/iyi muamele denetimi için veteriner tayin edilsin. İBB bütçesi yeterli değilse ada halkından gönüllü yardım veteriner maaşı için toplansın.
 2. Roz kelledjian 30.07.2020 22:50
  30.07.2020 22:50
  Adalar 1.derecede sit alanıdır. Yaya ve fayton yoludur. Toplu akülü taşımaya imara kapalı tutulmalıdır.
 3. İzak Benoraya 25.07.2020 17:59
  25.07.2020 17:59
  Fayton geri gelsin
 4. ${item.displayName} ${item.date}
  ${item.comment}

500

hedeflenen

150

imzalayan

1,409

görüntülenme
İstanbul, Türkiye

Hemen imzala

${error.firstName}
${error.lastName}
${error.email}

Hemen Paylaş!

İmza kampanyalarının daha güçlü olup sesini daha çok kişiye duyurabilmesi için bize destek ver!

Hemen KREOSUS sayfamızdan desteğini başlat! Desteğiniz yazılım, tanıtım ve yönetim masraflarımızın karşılanmasında kullanılacaktır.